# ADP360120W3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ADP360120W3
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/adp360120w3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/adp360120w3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** 6 N-Channel
- **Current:** 379A (Tj)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 1200V (1.2kV)
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 944nC @ 18V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 28070pF @ 800V
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 704W (Tj)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 3.45mOhm @ 360A, 18V
- **Supplier Device Package:** ACEPACK
- **Technology:** Silicon Carbide (SiC)
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4.4V @ 40mA