Part Number: ADP-2.4F-2.92F Manufacturer: Linx Technologies Inc. Category: Coaxial Connectors (RF) Subcategory: Coaxial Connector (RF) Adapters Product URL: https://distyparts.com/product/adp-2-4f-2-92f RFQ URL: https://distyparts.com/product/adp-2-4f-2-92f#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/51/18/12/5118127-343-ADP-2.4F-2.92F-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/51/18/12/5118127-343-ADP-2.4F-2.92F-ND.jpg Summary: ADP-2.4F-2.92F is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Linx Technologies Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: ADP-2.4F-2.92F is a coaxial connector (rf) adapters from Linx Technologies Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Adapter Series: 2.4mm to 2.92mm Adapter Type: Jack to Jack Center Contact Plating: Gold Center Gender: Female to Female Conversion Type: Same Series Convert From (Adapter End): 2.4mm (APC-2.4, OS-50) Jack, Female Socket Convert To (Adapter End): 2.92mm (OS-2.9) Jack, Female Socket Fastening Type: Threaded, Threaded Frequency: 40 GHz Impedance: 50Ohm Mounting Type: Free Hanging (In-Line) Style: Straight Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/linx-technologies-inc Category Page: https://distyparts.com/category/connectors-interconnects/coaxial-connectors-rf/coaxial-connector-rf-adapters Canonical URL: https://distyparts.com/product/adp-2-4f-2-92f