# ADP-2.4F-2.92F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ADP-2.4F-2.92F
- **Manufacturer:** Linx Technologies Inc.
- **Category:** Coaxial Connectors (RF)
- **Subcategory:** Coaxial Connector (RF) Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/adp-2-4f-2-92f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/adp-2-4f-2-92f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adapter Series:** 2.4mm to 2.92mm
- **Adapter Type:** Jack to Jack
- **Center Contact Plating:** Gold
- **Center Gender:** Female to Female
- **Conversion Type:** Same Series
- **Convert From (Adapter End):** 2.4mm (APC-2.4, OS-50) Jack, Female Socket
- **Convert To (Adapter End):** 2.92mm (OS-2.9) Jack, Female Socket
- **Fastening Type:** Threaded, Threaded
- **Frequency:** 40 GHz
- **Impedance:** 50Ohm