# ADL3225V-470MT-TL000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ADL3225V-470MT-TL000
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/adl3225v-470mt-tl000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/adl3225v-470mt-tl000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/17/445-174611-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 300mA
- **Current Rating (Amps):** 500 mA
- **DC Resistance (DCR):** 900mOhm Max
- **Height:** 0.098" (2.50mm)
- **Inductance:** 47 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Supplier Device Package:** 1210 (3225 Metric)
- **Tolerance:** ±20%