# ADJ35005
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ADJ35005
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/adj35005
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/adj35005#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/39/12863993-255-3944-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 50 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 5VDC
- **Contact Form:** SPST-NC (1 Form B)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 16 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 3.75 VDC
- **Must Release Voltage:** 0.5 VDC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Flux Protection
- **Switching Voltage:** 250VAC - Max