# ADG936BRU-500RL7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ADG936BRU-500RL7
- **Manufacturer:** Analog Devices Inc./Maxim Integrated
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/adg936bru-500rl7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/adg936bru-500rl7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit:** 2 x SPDT
- **Frequency Range:** 0Hz ~ 2GHz
- **IIP3:** 32dBm
- **Impedance:** 50Ohm
- **Insertion Loss:** 0.9dB
- **Isolation:** 36dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **P1dB:** 16dBm
- **RF Type:** General Purpose
- **Supplier Device Package:** 20-TSSOP
- **Test Frequency:** 1GHz
- **Topology:** Absorptive
- **Voltage:** 1.65V ~ 2.75V