# ADFC15-2450.00-A-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ADFC15-2450.00-A-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** RF Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/adfc15-2450-00-a-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/adfc15-2450-00-a-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/12/535-12208-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Bandwidth:** 100MHz
- **Filter Type:** Band Pass
- **Frequency:** 2.45GHz Center
- **Height (Max):** 0.017" (0.43mm)
- **Insertion Loss:** 1.4dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Ripple:** 0.5dB
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)