# AD9625BBPZ-2.6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AD9625BBPZ-2.6
- **Manufacturer:** Analog Devices Inc./Maxim Integrated
- **Category:** Data Acquisition
- **Subcategory:** Analog to Digital Converters (ADC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ad9625bbpz-2-6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ad9625bbpz-2-6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Architecture:** Pipelined
- **Configuration:** S/H-ADC
- **Data Interface:** JESD204B
- **Input Type:** Differential
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of A:** 1
- **Number of Bits:** 12
- **Number of Inputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Ratio:** 1:1
- **Reference Type:** Internal
- **Sampling Rate (Per Second):** 2.6G
- **Supplier Device Package:** 196-BGA-ED (12x12)
- **Voltage:** 1.26V ~ 1.32V, 2.4V ~ 2.6V