# ACSA56-51PBWA/A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ACSA56-51PBWA/A
- **Manufacturer:** Kingbright
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/acsa56-51pbwa-a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/acsa56-51pbwa-a#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/75/4-/16/754-1622-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/75/4-/16/754-1622-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Blue
- **Common Pin:** Common Anode
- **Current:** 20mA
- **Digit:** 0.56" (14.22mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 4mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 120mW
- **Size:** 0.669" H x 0.492" W x 0.094" D (17.00mm x 12.50mm x 2.40mm)
- **Voltage:** 3.2V