# ACS772LCB-100U-PFF-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ACS772LCB-100U-PFF-T
- **Manufacturer:** Allegro MicroSystems
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/acs772lcb-100u-pff-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/acs772lcb-100u-pff-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100A
- **For Measuring:** AC/DC
- **Frequency:** DC ~ 200kHz
- **Linearity:** ±0.9%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TA)
- **Output:** Ratiometric, Voltage
- **Polarization:** Unidirectional
- **Response Time:** 2.5µs
- **Sensitivity:** 40mV/A
- **Sensor Type:** Hall Effect
- **Supplier Device Package:** 5-CB Module
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V