Part Number: ACS770ECB-200U-PSF-T Manufacturer: Allegro MicroSystems Category: Sensors, Transducers Subcategory: Current Sensors Product URL: https://distyparts.com/product/acs770ecb-200u-psf-t RFQ URL: https://distyparts.com/product/acs770ecb-200u-psf-t#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/63/08/14630863-ACS770ECB-200U-PSF-T-ND.jpg Summary: ACS770ECB-200U-PSF-T is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Allegro MicroSystems and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: ACS770ECB-200U-PSF-T is a current sensors from Allegro MicroSystems. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Accuracy: ±0.6% Current: 200A For Measuring: AC/DC Frequency: DC ~ 120kHz Linearity: ±1% Mounting Type: Through Hole Number of Channels: 1 Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Output: Ratiometric, Voltage Polarization: Unidirectional Response Time: 4.6µs Sensitivity: 20mV/A Sensor Type: Hall Effect, Open Loop Supplier Device Package: 5-CB Module Voltage: 5V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/allegro-microsystems Category Page: https://distyparts.com/category/sensors-transducers/current-sensors Canonical URL: https://distyparts.com/product/acs770ecb-200u-psf-t