# ACS764XLFTR-16AU-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ACS764XLFTR-16AU-T
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/acs764xlftr-16au-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/acs764xlftr-16au-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±1%
- **Current:** 16A
- **For Measuring:** DC
- **Frequency:** 2kHz
- **Linearity:** ±0.75%
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Output:** IﾂｲC
- **Polarization:** Unidirectional
- **Response Time:** 100µs
- **Sensor Type:** Hall Effect, Open Loop
- **Supplier Device Package:** 24-QSOP
- **Voltage:** 3V ~ 3.6V