# ACS756SCA-050B-PFF-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ACS756SCA-050B-PFF-T
- **Manufacturer:** Allegro MicroSystems
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/acs756sca-050b-pff-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/acs756sca-050b-pff-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±5%
- **Current:** 50A
- **For Measuring:** AC/DC
- **Frequency:** DC ~ 120kHz
- **Linearity:** ±1%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 85°C
- **Output:** Ratiometric, Voltage
- **Polarization:** Bidirectional
- **Response Time:** 3µs
- **Sensitivity:** 40mV/A
- **Sensor Type:** Hall Effect, Open Loop
- **Supplier Device Package:** 5-CA Module
- **Voltage:** 3V ~ 5.5V