Part Number: ACS755LCB-130-PSF Manufacturer: Allegro MicroSystems Category: Sensors, Transducers Subcategory: Current Sensors Product URL: https://distyparts.com/product/acs755lcb-130-psf RFQ URL: https://distyparts.com/product/acs755lcb-130-psf#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/14/63/18/14631820-620-1271-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/63/08/14630863-ACS770ECB-200U-PSF-T-ND.jpg Summary: ACS755LCB-130-PSF is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Allegro MicroSystems and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: ACS755LCB-130-PSF is a current sensors from Allegro MicroSystems. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Accuracy: ±1% Current: 130A For Measuring: DC Frequency: DC ~ 35kHz Linearity: ±0.85% Mounting Type: Through Hole Number of Channels: 1 Operating Temperature: -40°C ~ 150°C Output: Ratiometric, Voltage Polarization: Unidirectional Response Time: 10µs Sensitivity: 30mV/A Sensor Type: Hall Effect, Open Loop Supplier Device Package: 5-CB Module Voltage: 5V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/allegro-microsystems Category Page: https://distyparts.com/category/sensors-transducers/current-sensors Canonical URL: https://distyparts.com/product/acs755lcb-130-psf