# ACS754LCB-100-PFF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ACS754LCB-100-PFF
- **Manufacturer:** Allegro MicroSystems
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/acs754lcb-100-pff
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/acs754lcb-100-pff#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±1%
- **Current:** 100A
- **For Measuring:** AC/DC
- **Frequency:** DC ~ 35kHz
- **Linearity:** ±1.5%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Output:** Ratiometric, Voltage
- **Polarization:** Bidirectional
- **Response Time:** 11µs
- **Sensitivity:** 20mV/A
- **Sensor Type:** Hall Effect, Open Loop
- **Supplier Device Package:** 5-CB Module
- **Voltage:** 5V