Part Number: ACS750ECA-100 Manufacturer: Allegro MicroSystems Category: Sensors, Transducers Subcategory: Current Sensors Product URL: https://distyparts.com/product/acs750eca-100 RFQ URL: https://distyparts.com/product/acs750eca-100#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/14/63/18/14631800-ACS750ECA-100-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/63/18/14631800-ACS750ECA-100-ND.jpg Summary: ACS750ECA-100 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Allegro MicroSystems and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: ACS750ECA-100 is a current sensors from Allegro MicroSystems. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Accuracy: ±1.5% Current: 100A For Measuring: AC/DC Frequency: DC ~ 13kHz Linearity: ±5% Mounting Type: Through Hole Number of Channels: 1 Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Output: Ratiometric, Voltage Polarization: Bidirectional Response Time: 27µs Sensitivity: 19.75mV/A Sensor Type: Hall Effect, Open Loop Supplier Device Package: 5-CA Module Voltage: 5V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/allegro-microsystems Category Page: https://distyparts.com/category/sensors-transducers/current-sensors Canonical URL: https://distyparts.com/product/acs750eca-100