# ACS725LLCTR-10AB-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ACS725LLCTR-10AB-T
- **Manufacturer:** Allegro MicroSystems
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/acs725llctr-10ab-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/acs725llctr-10ab-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/F6/28/0D/F6280DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±0.8%
- **Current:** 10A
- **For Measuring:** AC/DC
- **Frequency:** DC ~ 120kHz
- **Linearity:** ±1.5%
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TA)
- **Output:** Ratiometric, Voltage
- **Polarization:** Bidirectional
- **Response Time:** 4µs
- **Sensitivity:** 132mV/A
- **Sensor Type:** Hall Effect, Differential
- **Voltage:** 3V ~ 3.6V