# ACS724LMATR-30AU-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ACS724LMATR-30AU-T
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/acs724lmatr-30au-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/acs724lmatr-30au-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±1.5%
- **Current:** 30A
- **For Measuring:** AC/DC
- **Frequency:** DC ~ 120kHz
- **Linearity:** ±1.5%
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 85°C
- **Output:** Ratiometric, Voltage
- **Polarization:** Bidirectional
- **Response Time:** 4µs
- **Sensitivity:** 132mV/A
- **Sensor Type:** Hall Effect, Differential
- **Supplier Device Package:** 16-SOIC
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V