# ACS718KMATR-10B-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ACS718KMATR-10B-T
- **Manufacturer:** Allegro MicroSystems
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/acs718kmatr-10b-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/acs718kmatr-10b-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±2%
- **Current:** 10A
- **For Measuring:** AC/DC
- **Frequency:** 40kHz
- **Linearity:** ±1%
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Output:** Ratiometric, Voltage
- **Polarization:** Bidirectional
- **Response Time:** 13µs
- **Sensitivity:** 200mv/A
- **Sensor Type:** Hall Effect, Open Loop
- **Supplier Device Package:** 16-SOIC
- **Voltage:** 5V