# ACS71240KEXBLT-030B5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ACS71240KEXBLT-030B5
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/acs71240kexblt-030b5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/acs71240kexblt-030b5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30A
- **For Measuring:** AC/DC
- **Frequency:** 120kHz
- **Linearity:** ±1%
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Output:** Voltage
- **Polarization:** Bidirectional
- **Response Time:** 4µs
- **Sensitivity:** 66mV/A
- **Sensor Type:** Hall Effect, Open Loop
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V