# ACS711KEXLT-31AB-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ACS711KEXLT-31AB-T
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/acs711kexlt-31ab-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/acs711kexlt-31ab-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/62/0-/14/620-1482-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±5%
- **Current:** 31A
- **For Measuring:** AC/DC
- **Frequency:** DC ~ 100kHz
- **Linearity:** ±1%
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Output:** Ratiometric, Voltage
- **Polarization:** Bidirectional
- **Response Time:** 4.6µs
- **Sensitivity:** 45mV/A
- **Sensor Type:** Hall Effect, Open Loop
- **Supplier Device Package:** 12-QFN (3x3)
- **Voltage:** 3V ~ 5.5V