# ACS704ELC-015
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ACS704ELC-015
- **Manufacturer:** Allegro MicroSystems
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/acs704elc-015
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/acs704elc-015#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/62/0-/11/620-1163-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/F6/28/0D/F6280DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±1.5%
- **Current:** 15A
- **For Measuring:** AC/DC
- **Frequency:** DC ~ 50kHz
- **Linearity:** ±1%
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** Ratiometric, Voltage
- **Polarization:** Bidirectional
- **Response Time:** 8µs
- **Sensitivity:** 100mV/A
- **Sensor Type:** Hall Effect, Open Loop
- **Supplier Device Package:** 8-SOIC
- **Voltage:** 5V