# ACS70331EOLCTR-2P5B3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ACS70331EOLCTR-2P5B3
- **Manufacturer:** Allegro MicroSystems
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/acs70331eolctr-2p5b3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/acs70331eolctr-2p5b3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/F6/28/0D/F6280DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** ±2.5A
- **For Measuring:** AC/DC
- **Frequency:** DC ~ 1MHz
- **Linearity:** ±0.2%
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Output:** Voltage
- **Polarization:** Bidirectional
- **Response Time:** 535ns
- **Sensitivity:** 400mV/A
- **Sensor Type:** Hall Effect, Open Loop
- **Supplier Device Package:** 8-SOIC
- **Voltage:** 3V ~ 4.5V