Part Number: ACS37612LLUALU-015U5 Manufacturer: Allegro MicroSystems Category: Sensors, Transducers Subcategory: Current Sensors Product URL: https://distyparts.com/product/acs37612llualu-015u5 RFQ URL: https://distyparts.com/product/acs37612llualu-015u5#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/62/0-/AC/620-ACS37612LLUATR-015B5DKR-ND.jpg Summary: ACS37612LLUALU-015U5 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Allegro MicroSystems and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: ACS37612LLUALU-015U5 is a current sensors from Allegro MicroSystems. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Accuracy: ±2% Current: 26.5mT For Measuring: AC/DC Frequency: DC ~ 120kHz Linearity: ±1% Mounting Type: Surface Mount Number of Channels: 1 Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TA) Output: Ratiometric, Voltage Polarization: Unidirectional Sensitivity: 15mV/g Sensor Type: Hall Effect Supplier Device Package: 8-TSSOP Voltage: 4.5V ~ 5.5V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/allegro-microsystems Category Page: https://distyparts.com/category/sensors-transducers/current-sensors Canonical URL: https://distyparts.com/product/acs37612llualu-015u5