# ACS37612LLUALU-015U5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ACS37612LLUALU-015U5
- **Manufacturer:** Allegro MicroSystems
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/acs37612llualu-015u5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/acs37612llualu-015u5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±2%
- **Current:** 26.5mT
- **For Measuring:** AC/DC
- **Frequency:** DC ~ 120kHz
- **Linearity:** ±1%
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TA)
- **Output:** Ratiometric, Voltage
- **Polarization:** Unidirectional
- **Sensitivity:** 15mV/g
- **Sensor Type:** Hall Effect
- **Supplier Device Package:** 8-TSSOP
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V