# ACS37002KMABTR-050B3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ACS37002KMABTR-050B3
- **Manufacturer:** Allegro MicroSystems
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/acs37002kmabtr-050b3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/acs37002kmabtr-050b3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±1.75%
- **Current:** 50A
- **For Measuring:** AC/DC
- **Frequency:** 400kHz
- **Linearity:** ±0.75%
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Output:** Ratiometric, Voltage
- **Polarization:** Bidirectional
- **Response Time:** 2.5µs
- **Sensitivity:** 26.4mV/A
- **Sensor Type:** Hall Effect
- **Supplier Device Package:** 16-SOIC
- **Voltage:** 3V ~ 3.6V