# ACN480272A01-4.3N12NSM-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ACN480272A01-4.3N12NSM-R
- **Manufacturer:** Orient Display
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/acn480272a01-4-3n12nsm-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/acn480272a01-4-3n12nsm-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Controller Type:** SSD1963
- **Diagonal Screen Size:** 4.3" (109.22mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 480 x 272
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** 8-Line Parallel MCU
- **Touchscreen:** Resistive
- **Viewing Area:** 98.70mm W x 57.50mm H