# ACML-0805-700-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ACML-0805-700-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/acml-0805-700-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/acml-0805-700-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 1A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 80mOhm
- **Height (Max):** 0.041" (1.05mm)
- **Impedance @ Frequency:** 70 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)