# ACML-0402HC-310-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ACML-0402HC-310-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/acml-0402hc-310-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/acml-0402hc-310-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 1.5A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 60mOhm
- **Height (Max):** 0.026" (0.65mm)
- **Impedance @ Frequency:** 31 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)