# ACML-0201-471-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ACML-0201-471-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/acml-0201-471-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/acml-0201-471-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/12/535-12204-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 200mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 1.4Ohm
- **Height (Max):** 0.014" (0.35mm)
- **Impedance @ Frequency:** 470 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)