# ACM90V-152-2PL-TL00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ACM90V-152-2PL-TL00
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/acm90v-152-2pl-tl00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/acm90v-152-2pl-tl00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 3.6A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 16mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.177" (4.50mm)
- **Impedance @ Frequency:** 1.5 kΩ @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.354" L x 0.276" W (9.00mm x 7.00mm)
- **Voltage Rating:** 80V