# ACM4520-901-2P-TL000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ACM4520-901-2P-TL000
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/acm4520-901-2p-tl000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/acm4520-901-2p-tl000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/61/445-6137-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 2A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 60mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.079" (2.00mm)
- **Impedance @ Frequency:** 900 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.185" L x 0.177" W (4.70mm x 4.50mm)
- **Voltage Rating:** 50V