# ACM2012E-670-2P-T01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ACM2012E-670-2P-T01
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/acm2012e-670-2p-t01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/acm2012e-670-2p-t01#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/17/445-173001-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 500mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 350mOhm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.043" (1.10mm)
- **Impedance @ Frequency:** 67 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
- **Voltage Rating:** 50V