# ACM18US18
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ACM18US18
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/acm18us18
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/acm18us18#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/71/15/12711593-1470-3948-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE
- **Cord Length:** 70.9" (1.80m)
- **Current:** 1A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** Multi-Blade
- **Input Type:** Multi-Blade (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 75mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 18 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 3.46" L x 1.18" W x 1.95" H (88.0mm x 30.0mm x 49.5mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 62368-1
- **Voltage:** 18V