# ACM06US12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ACM06US12
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/acm06us12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/acm06us12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE
- **Cord Length:** 70.9" (1.80m)
- **Current:** 500mA
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** Multi-Blade
- **Input Type:** Multi-Blade (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 75mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
- **Power (Watts):** 6 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 2.89" L x 1.67" W x 1.21" H (73.5mm x 42.5mm x 30.7mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 62368-1
- **Voltage:** 12V