# ACM-21-900M-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ACM-21-900M-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/acm-21-900m-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/acm-21-900m-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/12/535-12748-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 400mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 300mOhm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.055" (1.40mm)
- **Impedance @ Frequency:** 90 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
- **Voltage Rating:** 50V