# ACM-0603-121-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ACM-0603-121-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/acm-0603-121-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/acm-0603-121-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/73/2-/25/732-2580-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 500mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 175mOhm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.047" (1.20mm)
- **Impedance @ Frequency:** 120 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
- **Voltage Rating:** 50V