# ACA2407ERS7P2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ACA2407ERS7P2
- **Manufacturer:** Skyworks Solutions
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Amplifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aca2407ers7p2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aca2407ers7p2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/3-/18/863-1876-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 425mA
- **Frequency:** 750MHz, 870MHz
- **Gain:** 21.3dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Noise Figure:** 4dB
- **RF Type:** CATV
- **Supplier Device Package:** 16-SOIC-EP
- **Test Frequency:** 870MHz
- **Voltage:** 24V