# AC4300/19H-012
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AC4300/19H-012
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ac4300-19h-012
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ac4300-19h-012#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 120.2 CFM (3.37m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Alarm, Electronic Commutation (EC), Locked Rotor Protection
- **Ingress Protection:** IP21
- **Noise:** 51.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 12.00W
- **RPM:** 3400 RPM
- **Size:** Square - 119mm L x 119mm H
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Width:** 32.00mm