# AC0603JRNPO9BN121
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AC0603JRNPO9BN121
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ac0603jrnpo9bn121
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ac0603jrnpo9bn121#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 120 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.035" (0.90mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 50V