# AC01000004300JA100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AC01000004300JA100
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ac01000004300ja100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ac01000004300ja100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 275°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 430 Ω
- **Size:** 0.169" Dia x 0.433" L (4.30mm x 11.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** 100/ +180ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%