# ABSTS5A2-210M011M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ABSTS5A2-210M011M
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** SAW Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/absts5a2-210m011m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/absts5a2-210m011m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** GPS
- **Frequency:** 1.176GHz
- **Height (Max):** 0.020" (0.50mm)
- **Insertion Loss:** 1.8dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.043" L x 0.035" W (1.10mm x 0.90mm)