# ABS1512503
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ABS1512503
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/abs1512503
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/abs1512503#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/99/41/14994187-255-2033-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Lever, Straight
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 2A (AC/DC)
- **Differential Travel:** 0.031" (0.8mm)
- **Ingress Protection:** IP50 - Dust Protected
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Force:** 55gf
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Overtravel:** 0.047" (1.2mm)
- **Pretravel:** 0.110" (2.8mm)
- **Release Force:** 3.500gf
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 125 V