# ABS09-32.768KHZ-7-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ABS09-32.768KHZ-7-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/abs09-32-768khz-7-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/abs09-32-768khz-7-t#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/53/5-/95/535-9539-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/95/535-9539-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 70 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.035" (0.90mm)
- **Load Capacitance:** 7pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.161" L x 0.059" W (4.10mm x 1.50mm)