# ABS04W-32.768KHZ-4-J2-T5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ABS04W-32.768KHZ-4-J2-T5
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/abs04w-32-768khz-4-j2-t5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/abs04w-32-768khz-4-j2-t5#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/14/535-14814-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 130 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.014" (0.35mm)
- **Load Capacitance:** 4pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.047" L x 0.039" W (1.20mm x 1.00mm)