# ABMM2-25.000MHZ-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ABMM2-25.000MHZ-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/abmm2-25-000mhz-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/abmm2-25-000mhz-t#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/53/5-/96/535-9633-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/96/535-9633-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 50 Ω
- **Frequency:** 25 MHz
- **Frequency Stability:** ±20ppm
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Size:** 0.236" L x 0.142" W (6.00mm x 3.60mm)