# ABMM-10.000MHZ-B2-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ABMM-10.000MHZ-B2-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/abmm-10-000mhz-b2-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/abmm-10-000mhz-b2-t#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/53/5-/91/535-9161-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/91/535-9161-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 70 Ω
- **Frequency:** 10 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.051" (1.30mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)