# ABM8G-12.000MHZ-B4Y-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ABM8G-12.000MHZ-B4Y-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/abm8g-12-000mhz-b4y-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/abm8g-12-000mhz-b4y-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/10/535-10901-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 120 Ω
- **Frequency:** 12 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Load Capacitance:** 10pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)