# ABM8-26.000MHZ-10-1-U-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ABM8-26.000MHZ-10-1-U-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/abm8-26-000mhz-10-1-u-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/abm8-26-000mhz-10-1-u-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/14/535-14403-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 50 Ω
- **Frequency:** 26 MHz
- **Frequency Stability:** ±10ppm
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Load Capacitance:** 10pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)