# ABM8-25.000MHZ-12-D1X-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ABM8-25.000MHZ-12-D1X-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/abm8-25-000mhz-12-d1x-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/abm8-25-000mhz-12-d1x-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/14/535-14403-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 50 Ω
- **Frequency:** 25 MHz
- **Frequency Stability:** ±20ppm
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Load Capacitance:** 12pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)